Jozef Fiala vyrastal pod Slanskými vrchmi na Zemplíne. Po ukončení štúdia ekológie na Univerzite Komenského v Bratislave pôsobil ako profesionálny ekológ, biológ a neskôr aj fotograf prírody na voľnej nohe. Počas štúdia a praxe sa viac ako 15 rokov venoval výskumu ekológie lesných spoločenstiev (najmä vtáčích). Dlhé roky aktívne pomáha v kampaniach Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk pri ochrane lesov a vyhlasovaní lesných rezervácií. 

Na našich festivalových zastávkach po Slovensku sprevádza posledný film z trilógie Tajomné Karpaty, Živá rieka.

.

Počas práce ale aj voľného času sa rád pohybuje v odľahlých častiach karpatských lesov, kde niekedy aj celé týždne alebo mesiace nezablúdi ľudská noha, a kde to ešte stále dýcha divočinou.

Zdroj: Jozef Fiala

Jozef Fiala je súčasťou zoskupenia Arolla Film, ktoré od roku 2009 prispieva k ochrane divokej prírody. Vďaka filmu Strážca divočiny a knihe Posledná pevnosť sa podarilo zachrániť Tichú a Kôprovú dolinu v Tatrách. Prostredníctvom autentických záberov sa odhodlaní filmári snažia sprostredkovať svoje nadšenie pre divokú prírodu širokej verejnosti a prispieť k ochrane konkrétnych území divokej prírody.

Nenechajte si ujsť program mimo plátna „O živých riekach“, o ktorých nám porozpráva Jozef Fiala. Prednáška sa uskutoční v utorok 26. februára 2019 o 18:00 v Mestskom kultúrnom centre Žiar nad Hronom. Vstup voľný. Tešíme sa na vás! 🙂

Komentáre