S festivalom prichádzame do mesta Martin. Do Kina Moskva prinášame 28. novembra najlepšie dokumenty z celého sveta a zaujímavú diskusiu, kde vám dáme návod, ako žiť bez odpadov.

Zdroj: www.martin.sk

„Žijeme vo veku informácií, technológií a vedeckého pokroku. Za posledných niekoľko rokov sa náš život v porovnaní s minulými desaťročiami významne zmenil – až na jedno: fakt, že naším pokrokom častokrát najviac trpí životné prostredie. Environmentálne problémy sa týkajú každého jednotlivca, musíme sa o nich rozprávať a hľadať riešenia ako sa správať čo najzodpovednejšie voči nám všetkým, voči nášmu prostrediu, voči budúcim generáciám. Lebo my sme tí, ktorí sa dnes musia rozhodnúť, do akej miery bude životné prostredie našou prioritou. EKOTOPFILM je jednou z dôležitých platforiem, ktoré nás upozorňujú na tento problém a vysvetľujú problematiku trvalo udržateľného rozvoja. Som veľmi rád, že ho môžeme privítať v meste Martin a verím, že bude výberom filmov bude inšpiráciou pre všetky vekové kategórie,“ zhodnotil primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar.

Program festivalu otvárame o 16:00 filmom vhodným aj pre rodiny s deťmi – ŽIVOT V OBLAKOCH. Ako na Noemovej arche plávajúcej časom, prežívajú v Tatrách kamzíky spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody už viac ako desaťtisíc rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom.

Všetci radi jeme. Milujeme kuchárske programy v televízii, časopisy o varení a blogy o dobrom jedle. Ale ako je to možné, že takmer 50% nášho jedla končí ako odpad? Pozývame vás na zaujímavý dokument DOJEDZ TO: PRÍBEH O PLYTVANÍ JEDLOM, kde sa filmári a gurmáni Jen a Grant sa ponoria do sveta odpadkov z farmy, obchodov, až po ten ich z vlastnej chladničky.

V rámci nášho festivalu vám prinášame i zaujímavý program „mimo plátna“. Pozývame vás na pútavú diskusiu o 18:00 s názvom „Zodpovedný životný štýl – Ako žiť bez odpadov?“

Žiť udržateľne znamená žiť zodpovedne v každom aspekte. Náš každodenný život má dopad na svet okolo nás. Míňajú sa nám zásoby zdrojov primárnych surovín, klimatické zmeny nás priamo zasahujú, potrebujeme sa začať správať inak – zodpovedne. Voči svojmu okoliu, voči okoliu iných a voči nám samým. Ako svoje životné prostredie chrániť a ako ho čo najmenej negatívne ovplyvňovať pri každodenných činnostiach? Je možné žiť v meste, mať dom, auto, prácu, cestovať, pekne sa obliekať a pritom sa šetrne správať k životnému prostrediu? Prečo tvoríme odpady? Je možné žiť bez odpadov?

O osobné skúsenosti sa podelí Ivana Maleš, autorka niekoľkých koncepcií pre reformu odpadového hospodárstva na komunálnej úrovni, spoluzakladateľka Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, kde momentálne pôsobí. V súkromí sa snaží o zero waste spôsob života – tvorí iba 4% zmesového komunálneho odpadu. O tejto téme aktívne bloguje na svojom blogu Nezmar. V Martine prezradí ako sa dá niečo také dosiahnuť v slovenských podmienkach.

Ivana Maleš

Po diskusii opäť pokračujeme filmovým programom. O 19:00 vás pozývame na dokument SPOMAĽOVANIE RÝCHLEJ MÓDY, kde nám Alex James prezradí, prečo treba dnešnú módu spomaliť. Taktiež vás pozývame pozrieť sa na to, aká bude BUDÚCNOSŤ NAŠICH MIEST a festival uzavrieme dychberúcim filmom GANGA: SVÄTÁ (ZNE)SVÄTENÁ RIEKA, príbehom rieky, ktorú uctieva miliarda ľudí. 500 miliónov ľudí je na nej závislých. 

Milý Martin, veríme, že ste si z nášho programu vybrali. Vstup je u nás ZADARMO! Tešíme sa na vás 🙂

Komentáre