Zaujíma Vás, ako je možné v meste Prešov znižovať množstvo komunálnych odpadov, predchádzať ich vzniku a správne ich triediť? Menia sa obchody a spotrebiteľské návyky? Príďte na našu diskusiu so špičkovými odborníkmi a dozviete sa odpovede aj na tieto otázky. Technické služby mesta Prešov priblížia, čo všetko urobili v roku 2017 a 2018 v oblasti pre zníženie celkového množstva odpadu a zlepšenie triedenia. Organizácia zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK, ktorá triedený zber financuje, vysvetlí, ako dopadla nedávna analýza triedeného odpadu obyvateľov Prešova. Dozviete sa tiež, ako sa darí vzdelávať deti zážitkovou ekovýchovou organizácie Eviana, a mnoho ďalších zaujímavostí.

Moderátorkou večera bude Ing. Paulína Urdová z neziskovej organizácie Eviana a diskutovať budú:

Ing. Mária Bonková z Organizácie zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK, predstaví výsledky tohtoročnej analýzy triedenia papiera, skla a plastov v meste Prešov. Analýza sa uskutočnila v spolupráci s Technickými službami mesta Prešov a určite nebude posledná. Takéto aktivity sú mimoriadne dôležité pre správne manažovanie triedeného zberu komunálneho odpadu a neustále zlepšovanie jeho úrovne. Úvodom k tejto téme bude videoreportáž priamo z výkonu analýzy. OZV NATUR-PACK v meste Prešov zabezpečuje financovanie triedených zložiek komunálneho odpadu a participuje aj na vzdelávaní verejnosti.

Na OZV NATUR-PACK nadviaže aj Ing. Milan Toth, riaditeľ Technických služieb mesta Prešov, ktorý predstaví úlohu tejto zberovej spoločnosti a jej aktivity v oblasti triedeného zberu komunálneho odpadu. Zároveň zhodnotí výsledky dosiaľ uskutočnených analýz odpadu a spoločne s ostatnými rečníkmi sa bude rozprávať o tom, kde sa robia najčastejšie chyby pri triedení odpadu a ako je možné ich odstrániť. Problémom mesta Prešov je veľká miera znečistenia na sídliskách.

autor: V. Slávik

Nakupovaním v bezobalovom obchode  ušetríme veľké množstvá jednorazových obalov. Kvalitné potraviny, drogéria, kozmetika, či ekologické vychytávky – všetko pod jednou strechou, do vlastných nádob a len toľko, koľko potrebujete.  Bezobalový obchod Odváž(e)ne vzdeláva k bezodpadovosti a má snahu tvoriť a podporovať bezodpadovú komunitu. Aj o tom bude rozprávať Mgr. Laura Martinková lektorka neziskovej organizácie EVIANA a spoluzakladateľka bezobalového obchodu Odvážene.

Dá sa v Prešove žiť tak, aby sme tvorili menej odpadu? V smetných košoch nájdeme najviac biologického odpadu. Pre ten znie riešenie: komunitné kompostovanie priamo pri panelákoch. V Prešove sa chystá pilotný projekt pre 5 komunít, ktoré chcú svoj odpad premieňať na kvalitné hnojivo. Chceme ísť ešte ďalej?

Ak vás téma zaujala, čakáme vás milí návštevníci v stredu 12. decembra o 18:00Centre nezávislej kultúry – Wave v Prešove. Vstup je u nás ZADARMO! Tešíme sa na vás. 🙂

Komentáre