V trenčianskom Adiente je 2019 zelený rok

Odpadkové koše na separovanie alebo občasný zber nepotrebného šatstva dnes nie sú najmä vo veľkých firmách ničím mimoriadnym. V trenčianskom technologickom centre spoločnosti Adient to však poňali vo veľkom. Na každý mesiac roku 2019 si vymysleli ekovýzvu, ktorú zamestnanci spoločne plnia. A sú na to hrdí. 

Adient je globálna spoločnosť, ktorá sa špecializuje na výrobu autosedadiel. Vyrobí každú tretiu autosedačku na svete a na Slovensku zamestnáva asi 4 000 ľudí. V Trenčíne Adient prevádzkuje najväčšie vývojové centrum pre automobilový priemysel na Slovensku.

Každý mesiac v roku čaká asi 500 zamestnancov trenčianskeho technologického centra Adient iná výzva. Najskôr sa s problematikou zoznámia na prednáške, potom sa pustia do praktických zmien. V januári napríklad zisťovali, aký nepriaznivý dopad má na životné prostredie používanie plastov. Firma následne zrušila plastové poháriky v automatoch na kávu a namiesto nich zamestnancom rozdala keramické šálky. Od februára zase zbierajú použité zubné kefky a batérie. „Našou výzvou sa snažíme našich zamestnancov podnietiť, aby okrem zmien v každodenných návykoch na pracovisku zrealizovali aj zmeny v súkromnom živote,“ vysvetľuje HR manažérka trenčianskeho Adientu, Stanislava Valientová.

Zdroj: Adient Trenčín

Aktivity rozšíria aj do mesta

Marec bol venovaný bezobalovému nakupovaniu a predstaveniu výhod doma vyrábanej bio-kozmetiky, v apríli budú v rámci iniciatívy „Upracme si Slovensko“ čistiť od odpadkov širšie okolie svojho sídla, v máji budú do práce chodiť na bicykli. A k tomu prednášky a extra aktivity, ktoré nebudú slúžiť iba firme a zamestnancom. „Na začiatku júna sa zúčastníme najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva „Naše mesto“ a pomôžeme skrášliť, vyčistiť a zlepšiť mesto, v ktorom žijeme a pracujeme,“ dodáva Stanislava Valientová.

Zdroj: Adient Trenčín

Najlepší pracujú pre „zelené“ firmy

Ekologické smerovanie trenčianskeho Adientu naštartovalo zopár nadšencov, ktorí zmenili svoje pracovné i životné návyky, založili ekotím a postupne motivovali čoraz viac kolegov. „Zamestnanci reagujú veľmi pozitívne. Mnohí prichádzajú s ďalšími nápadmi, ako sa možno v práci alebo aj doma správať ekologickejšie. Napríklad počas marcovej výzvy jedna z kolegýň zdieľala vlastné recepty na doma pripravované pracie a čiastiace prostriedky z prírodných surovín (ocot, sóda bikarbóna, kyselina citrónová). Myslím, že zamestnanci sú hrdí na to, že spoločnosť venuje tejto téme takú pozornosť a že eko nápady otvorene podporuje. Na druhej strane tiež verím, že spoločensky zodpovedné firmy priťahujú tých najlepších zamestnancov,“ hovorí Stanislava Valientová a dodáva, že spoločensky zodpovedná firma nemá za cieľ len maximalizáciu zisku, ale sa snaží aj o trvalo udržateľný rozvoj celej spoločnosti. Dokazuje, že ekonomické záujmy nemusia byť v protiklade so sociálnymi a environmentálnymi záujmami, ale môžu tvoriť synergický efekt.

Zdroj: Adient Trenčín

Ekologickejší aj vo výrobe  

Adient vyrába automobilové sedadlá. Nie len v sprievodných vývojových aktivitách, ale aj v produkcii sa snaží byť zodpovednou firmou a podnikať v súlade s hodnotami trvalej udržateľnosti. Dizajnéri sedadiel napríklad neustále uvažujú, ako znížiť hmotnosť sedadla. „Nepriamo to znižuje aj spotrebu pohonných hmôt,“ vysvetľuje Stanislava Valientová a dodáva, „výrobcovia drahších značiek používajú namiesto výplňových pien kokosové vlákna, ktoré sú prírodného pôvodu a vďaka lepšiemu odvodu telesného tepla a vlhkosti zabezpečujú aj vyšší komfort.“

Adient je partnerom regionálnej TOUR festivalu Ekotopfilm – Envirofilm. Za podporu festivalových aktivít ďakujeme.

Komentáre