S festivalom zavítame prvýkrát do Liptovského Mikuláša. Do Domu kultúry prinášame 5. marca úžasné dokumenty z celého sveta a zaujímavú prednášku s Metodom Macekom o Záchrannej stanici v Zázrivej.

Zdroj: mikulas.sk

Festival privítal i primátor mesta Ján Blcháč: „Za mesto Liptovský Mikuláš vyjadrujem vďaku organizátorom medzinárodného festivalu, že aj mladý divák z nášho mestečka dostane možnosť vidieť mnoho zaujímavých filmov o trvalo udržateľnom rozvoji. Ide o tému navýsosť aktuálnu a neustále rezonujúcu vo verejnosti. Mesto Liptovský Mikuláš vytvára platformu pre rozvoj malého a stredného podnikania, ktoré je založené práve na princípoch trvalo udržateľného rozvoja. Snažíme sa podporovať zelené a smart technológie v rôznych oblastiach života, ale začíname samozrejme od seba. V uplynulom roku sa nám napríklad podarilo komplexne zrekonštruovať objekt mestského úradu, ktorý sa tak stal vzorovou samosprávnou budovou na Slovensku pokiaľ ide o znižovanie energetickej náročnosti a využitie alternatívnych zdrojov energie. Verím, že festival prinesie divákom mnoho podnetov a inšpirácie na to, aby sa zdravé životné prostredie uchovalo aj pre nasledujúce generácie.“

Program pre verejnosť otvárame zaujímavým filmom o 16:00. Všetci radi jeme. Milujeme kuchárske programy v televízii, časopisy o varení a blogy o dobrom jedle. Ale ako je to možné, že takmer 50% nášho jedla končí ako odpad? Pozývame vás na zaujímavý dokument DOJEDZ TO: PRÍBEH O PLYTVANÍ JEDLOM, kde sa filmári a gurmáni Jen a Grant sa ponoria do sveta odpadkov z farmy, obchodov, až po ten ich z vlastnej chladničky.

O 17:00 pokračujeme filmom vhodným aj pre rodiny s deťmi – ŽIVOT V OBLAKOCH. Ako na Noemovej arche plávajúcej časom, prežívajú v Tatrách kamzíky spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody už viac ako desaťtisíc rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom.

V rámci nášho festivalu vám okrem skvelých dokumentov prinášame i zaujímavú diskusiu s naším kamarátom Meďom. Cieľom prednášky je priblížiť aktivity pracovníkov v Záchrannej stanici Zázrivá. Krátky dokumentárny film o stanici poukáže na problematiku záchrany živočíchov, o realizovaných projektoch, a tiež aj o bežnom živote stanice. V diskusii je možné podrobnejsie prebrať príčiny poranení a spôsoby liečenia. O záchrannej stanici a Ekocentre Zázrivá bližšie porozpráva Metod Macek, dlhoročný strážca v NP Malá Fatra, ktorý stanicu spolu s priateľmi vybudoval.

Po diskusii opäť pokračujeme filmovým programom. O 19:00 vás pozývame na dokument SPOMAĽOVANIE RÝCHLEJ MÓDY, kde nám Alex James prezradí, prečo treba dnešnú módu spomaliť. Taktiež vás pozývame pozrieť sa na to, aká bude BUDÚCNOSŤ NAŠICH MIEST a festival uzavrieme dychberúcim filmom GANGA: SVÄTÁ (ZNE)SVÄTENÁ RIEKA, príbehom rieky, ktorú uctieva miliarda ľudí. 500 miliónov ľudí je na nej závislých. 

Milí čitatelia, veríme, že ste si z nášho programu vybrali. Vstup je, ako už býva u nás zvykom, ZADARMO!

Tešíme sa na vás 😉

Komentáre