Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm štartuje v BratislaveBanskej Bystrici v pondelok 27. mája 2019 prehliadku súťažných filmov, kde sa počas piatich dní predstaví 66 dokumentárnych snímok z 30 krajín sveta. Festival sľubuje inšpiratívnu atmosféru, okrem filmových premietaní si nenechajte ujsť ani prednášky či diskusie so zaujímavými hosťami. Filmová ponuka je široká, vybrali sme pre vás filmy, ktoré musíte vidieť!

Bratislavský Pistoriho palác a Kino Film Europe spolu so Cinemax Banská Bystrica a Europa SC sa posledný májový týždeň premenia na baštu udržateľnosti. Od pondelka do piatku (27. – 31.5.2019) sa návštevníci festivalu Ekotopfilm – Envirofilm môžu tešiť na pestrofarebné spektrum tém, ktoré spracúvajú dokumentárne filmy.

Prostredníctvom filmového plátna sa prenesiete do rôznych kútov sveta – od Ekvádoru, kde pôvodné komunity razia celkom inú filozofiu života, cez deltu Okavanga, ktorá doposiaľ odoláva zásahom človeka, po severský Island, ktorý sa napriek nehostinným podmienkam môže chváliť úžasnou biodiverzitou, či odľahlý Ojmiakon na Sibíri, ktorý je nachladnejším obývaným miestom na Zemi. Okrem dychberúcich záberov z divokej prírody sa pripravte aj na snímky, ktoré zvýšia tlak – nadmerná spotreba, priemyselné poľnohospodárstvo, znečistené rieky, odlesnené územia; cieľom festivalu je ukázať všetko a inšpirovať ľudí k zmene. Aj malé zmeny môžu mať veľký vplyv.

Filmom Thunder: Na stope pytliakom o neúnavnom prenasledovaní ilegálnej rybárskej lode si festival pripomenie minuloročného hosťa, organizáciu Sea Shepherd, ktorá si odniesla festivalovú poctu Honour of Ekotopfilm za ochranu oceánskej fauny a flóry. Festival aj tento rok svojou účasťou poctí osobnosť s úspechmi v záujme trvalo udržateľného rozvoja.

Sprievodný program festivalu už tradične reflektuje aktuálne spoločenské témy súvisiace s ochranou životného prostredia. Preto ak vám je blízky ekoturizmus či udržateľná móda, zaujímate sa o odpadové hospodárstvo alebo ste zvedaví na kvalitu ovzdušia, nezmeškajte nový ročník festivalu Ekotopfilm – Envirofilm 2019.

Pozrite si naše FILMOVÉ TIPY, na festivale uvidíte oveľa viac!

EKO BOJOVNÍCI: INDONÉZIA, NAJŠPINAVŠIA RIEKA SVETA

Indonézska rieka Citarum je najšpinavšia rieka sveta. Jedným z jej hlavných znečisťovateľov je odevný priemysel. 500 textiliek pozdĺž jej brehov chŕli do vody odpadovú vodu. Vďaka znepokojeným obyvateľom, tímu ekobojovníkov, sa podarilo urobiť analýzy vody, ryže, detských vlasov, atď., ktoré potvrdili prítomnosť mnohých silne toxických chemikálií. Tie ohrozujú životy 14 miliónov obyvateľov, ktorý používajú vodu z rieky Citarum. Vďaka týmto zisteniam zmenila indonézska vláda predpisy o odpadových vodách. Prezident tiež nedávno oznámil nový plán na vyčistenie rieky Citarum. Aj vám dobre známe módne značky, spochybňované v tomto dokumente, prisľúbili lepšiu kontrolu nad svojimi indonézskymi dodávateľmi.

.

BIELY VLK – ARKTICKÝ DUCH

Na krajnom severe Kanady leží ostrov Ellesmere, kde nehostinnú tundru bičuje arktický vietor a teploty klesajú až na 40 stupňov pod nulou. Kráľovstvo snehu a ľadu je domovinou vlka arktického, jedného z najhúževnatejších predátorov našej planéty. Avšak s príchodom jari sa putujúci lovci menia na oddaných rodičov, ktorí sa starajú o nových členov svorky. Vo filme sú jedinečné zábery z rodinného života vlkov. Ponúka epický, pravdivý, dramatický a dojemný príbeh oddanosti, spolupatričnosti a vernosti, ktorý odhaľuje víťazstvá a pády svorky snažiacej sa prežiť v jednej z posledných úžasných divočín našej Zeme.

.

OJMIAKON: PRÍBEH NAJCHLADNEJŠIEHO OBÝVANÉHO MIESTA

Jedinečný dokumentárny film rozpráva príbeh ľudí, ktorí žijú v izolovanej dedine hlboko na severe sibírskej tajgy a sú známy ako Ľudia chladu. Prežite jeden deň spolu s obyvateľmi najchladnejšieho obývaného miesta našej planéty a uvidíte s akými výzvami sa musia popasovať v nehostinnej krajine, kde najnižšia nameraná teplota bola neskutočných -71,2 °C.

.

ISLAND, ZNOVUZRODENÝ OSTROV

Polárna líška, jediný domorodý cicavec Islandu, a jeden z mnohých druhov, ktoré sa dokázali prispôsobiť nehostinným ostrovným podmienkam. Toto miesto sa zrodilo z ohňa z hĺbky Zeme a život sa tu prejavil tým najohromnejším spôsobom. Líška vás prevedie úchvatnou biodiverzitou ostrova, medzi ktorú patria mníšiky, rybáre dlhochvosté, kajky morské, fulmare, bernikly, tulene, veľryby či alky.

.

POSLEDNÍ STRÁŽCOVIA

Dokument vytvorený v spolupráci s pôvodnými komunitami Sàpara a Kichwa z ekvádorskej Amazónie. Objasňuje hrozby, ktorým musia čeliť kvôli nenásytnému ropnému priemyslu, a zároveň vrhá svetlo na ich filozofiu a spôsob života. Poukazujú na to, čo svet stratí, ak sa ich práva nebudú rešpektovať. Nastal čas, aby sa globálne spoločenstvo poučilo a načerpalo z domorodého poznania a múdrosti, aby sme uspeli v boji za záchranu planéty. Opäť sa stávajú strážcami krajiny, ktorá nám dáva život.

.

DILEMA MÄSOŽRAVCOV

S rastúcim počtom obyvateľov a tlakom na zvyšovanie lacných potravín sme sa dostali k neúprosnej produktivite a priemyselnému poľnohospodárstvu. Krutosť voči chovaným zvieratám, závažné zdravotné problémy a škody na životnom prostredí sú nevyhnutnými dôsledkami. Máme nejaké alternatívy? Zoberieme vás na cestu do Spojených štátov, Portugalska, Francúzska, Švédska a Nemecka, aby sme vám ukázali najhoršie excesy priemyselného poľnohospodárstva a pozitívne príklady žien a mužov, ktorí používajú len také poľnohospodárske metódy, ktoré sú v súlade s prírodou a zvieratami. Tento film ponúka udržateľnú alternatívnu víziu budúcnosti spotreby mäsa.

.

STAČÍ MÁLO

V dokumentárnom filme sa snažíme zistiť, prečo sa potravinový a módny odpad stal naliehavým sociálnym a environmentálnym problémom a čo môžeme urobiť, aby sme to zmenili. Film je vyrozprávaný očami mladej islandskej matky, ktorá sa snaží porozumieť problémom a zmeniť spôsob svojho života. Rozhovory s odborníkmi, dizajnérmi, aktivistami a producentmi objasňujú celú situáciu a ponúkajú nám rôzne možnosti ako tento problém riešiť. Aj malé zmeny našich návykov môžu mať na našu planétu veľký vplyv.

.

Z FARMY NA TANIER

Celovečerný dokumentárny film, ktorý retrospektívne sleduje jedlo na tanieri až na farmy, z ktorých pochádzajú suroviny, rozrušuje moderné mýty o poľnohospodárstve a odhaľuje výzvy, ktorým napredujúci priemysel čelí. Film predstavuje šéfkuchára Johna Horneho, ktorý pracuje v centre Toronta v reštaurácii Kanoe, a 10 surovín, ktoré sleduje od zasadenia až po ich samotné varenie. Zámerom je lepšie pochopenie prepojenia medzi moderným konzumentom a tým, čo má na tanieri.

.

THUNDER: NA STOPE PYTLIAKOM

Dokumentárny film o 110-dňovom prenasledovaní nelegálneho rybárskeho plavidla Thunder s tzv. Purple Notice varovaním Interpolu na šírom mori. Organizácia aktivistov na ochranu morí Sea Shepherd a jej kapitán Peter a kapitán Sid prenasledujú Thunder 16 000 km cez antarktické ľadovce, počas búrok na Južnom oceáne, zažívajú konfrontáciu a plavbu Indickým oceánom, ako aj vodami východnej Afriky a južného Atlantiku. Rybárska loď na úteku bola považovaná za najznámejšieho pytliaka na svete. Naháňačka má prekvapujúci koniec, dramatické potopenie lode Thunder na morské dno.

.

PO OKAVANGU

Vášnivý ochranár a biológ dáva dokopy prieskumnícky tím, ktorý je zložený z nebojácneho riečneho zálesáka a mladej vedkyne s neistou budúcnosťou. Vyrážajú ma štvormesačnú expedíciu cez územie troch štátov, nedotknutými oblasťami a nebezpečnou krajinou. Jej cieľom bolo a je chrániť riečny systém napájajúci deltu Okavanga, pretože ide o jednu z posledných mokradí sveta, ktorá nie je zasiahnutá pôsobením človeka.

Zoznam všetkých filmov nájdete na tu.

Vstup na filmové premietania a sprievodné diskusie je zadarmo.

Komentáre