Festival v Bratislave nám budú spríjemňovať viaceré spoločnosti so svojimi stánkami. Budú to ľudia, ktorí aj pri svojej práci zohľadňujú ochranu životného prostredia alebo priamo realizujú rôzne eko aktivity. Môžte si zakúpiť skvelé produkty alebo sa dozvedieť nové zaujímavé veci. Od pondelka do piatku tak môžete navštíviť v Hoteli Tatra tieto stánky: 

Zdroj: Cafézia

Cafézia SK je káva, ktorá “nakopne a neublíži”. Okrem pozitívnych účinkov pre celý organizmus, je i ekologická, bez pesticídov a zaraďovaná do “fair trade”. LAHODNÁ a “ZERO WASTE”, aj také prívlastky dostáva prémiová káva Cafézia. Zodpovednosť a láska k prírode sa odrzkadľuje v biodegradovateľnom balení na báze kukuričného škrobu, vhodnom do kompostu, ktoré je tak potravou pre mikroorganizmy. 

Na festivale si túto kávu môžete vychutnať po celý týždeň.

Stánok Priatelia Zeme na minuloročnom festivale

Priatelia Zeme – SPZ pôsobia od roku 1996 ako neziskové občianske združenie, chrániace životné prostredie a prírodu. Zameriavajú sa hlavne na minimalizáciu znečisťovania prostredia odpadmi a toxickými látkami. Pracujú na zastavovaní činností škodlivých pre ľudí a prírodu, ale hlavne vytvárajú a realizujú pozitívne udržateľné riešenia v prospech budúcich generácií a ostatných foriem života.

Presadzujú a zavádzajú do praxe opatrenia, ktoré sú v súlade s koncepciou Zero waste. V súčasnosti vedú kampane „Domácnosť bez odpadu“ a „Povedzme si všetko o kompostovaní“. Realizujú informačno vzdelávacie aktivity pre širokú a odbornú verejnosť, spolupracujú s obcami pri zavádzaní udržateľných systémov nakladania s komunálnymi odpadmi a pracujú na legislatívnych zmenách vedúcich k zlepšeniu podmienok na predchádzanie vzniku odpadov a triedený zber odpadov.

Na festivale budú vo štvrtok a v piatok.

Zdroj: Príjemné veci

Príjemné veci vznikli ako reakcia na potrebu zariadiť domácnosť čo najzdravšie a bez zbytočných plastov. Snahou je prinášať širokej verejnosti tovar špičkových výrobcov s dôrazom na udržateľnosť a minimalizáciu odpadu. Produkty sú kompostovateľné, recyklovateľné alebo ich používaním znížite spotrebu jednorázových obalov. Cieľom je inšpirovať ľudí k bezodpadovému spôsobu života, pretože takýto život je výraznej jednoduchší a príjemnejší.

Pultík s príjemnými vecami nájdete na festivale vystavený celý týždeň.

Zdroj: Naše Karpaty

V OZ Iniciatíva Naše Karpaty sa venujú rozvoju športu a rekreácie v bratislavských lesoch v  súlade s princípmi ochrany prírody. Činnosť združenia spočíva v podpore športu a rekreácie v lesoch Malých Karpát, ochrana prírody či znižovanie objemu ťažby dreva a šetrné spôsoby ťažby. Participujú na tvorbe Koncepcie rozvoja Mestských lesov v Bratislave, ako aj opatrenia na ochranu prírody. Jedným z riešení je zonácia územia, ktorá eliminuje nežiadúce developerské projekty a bude prísne regulovať ťažbu dreva tak, aby sa minimalizovali jej negatívne dopady. Vzniknúť by mohla aj veľmi žiadaná zóna kľudu s autentickým prírodným prostredím s minimom zásahov človeka.

Na festivale ich nájdete v pondelok, utorok a v stredu.

Zdroj: Modrá púpava

Modrá púpava je značka prírodnej kozmetiky, ktorú pred 5 rokmi založili súrodenci Elena a Peter. Dnes sa ako rodinná firma venujú vývoju a výrobe kozmetických olejov, prírodných krémov, bylinných sér, balzamov, dezodorantov, či mydiel. Vo svojich receptúrach – v súlade s filozofiou „Slow Beauty“ (udržateľná, uvedomelá starostlivosť o krásu) – rešpektujú prírodu, zdravie a prirodzenosť. Používajú kvalitné suroviny v ich prirodzenej podobe vrátane vlastnoručne pripravovaných bylinných extraktov a finálne výrobky balia do ekologických obalov s príjemným „vintage“ dizajnom.

Na festivalu budú v utorok.

Zdroj: Slovenská vegánska spoločnosť

Slovenská vegánska spoločnosť je občianske združenie (OZ), ktoré propaguje rastlinné stravovanie a šíri informácie o vegánskom životnom štýle. Spoločnosť realizuje prednášky a diskusie o vegánstve ako etickom, empatickom a ekologickom životnom štýle, medzi jej aktivity patrí i prekladateľská a publikačná činnosť zameraná na tvorbu a šírenie informačných materiálov, realizuje stretnutia pre širokú verejnosť vo forme piknikov a vegánskych večerí, prostredníctvom infostánkov robí osvetovú činnosť na verejných podujatiach, ponúka taktiež ochutnávky vegánskych jedál s cieľom motivovať ľudí k zmene stravovania a spolupracuje s domácimi a zahraničnými partnermi podobného zamerania.

Na festivale budú v pondelok a v utorok.

Zdroj: Ponio

Ponio je značka slovenskej vegánskej kozmetiky, ktorá sa snaží vyrábať produkty s ohľadom na zero waste, udržateľnosť a šetrnosť k prírode.

Festival navštívia v piatok.

Zdroj: Dobrožrúti

U Dobrožúta je bezlepková remeselná pekáreň spojená so zero waste obchodom s ekologickými peknosťami. Okrem bezlepkového pečiva a koláčikov vyrábaného v zero waste výrobni ponúkajú aj čapovanú drogériu, prírodnú kozmetiku, potraviny na váhu a iné eko potreby do domácnosti. V rámci osvety odštartovali milú motivačnú ekovýzvu #dasato pomocou, ktorej motivujú ľudí k ekokrokom.

Na festivale ich môžete stretnúť vo štvrtok.

Zdroj: Ekologická domácnosť

Ekologická domácnosť je e(ko)shop pre váš pohodlný ekologický život. Pod jednou strechou nájdete ekodrogériu a potreby do domácnosti ako aj prírodnú kozmetiku a zdravú hygienu pre celú rodinu. Na svoje si príde aj každý fanúšik životného štýlu zero waste. Na www.ekodoma.sk chránite svoje zdravie a životné prostredie už bežným nákupom.

Na festivale budú v pondelok a vo štvrtok.

Zdroj: Plantizia

Plantizia je koncept, ktorý spája lásku k rastlinám, krásnej prírode a ekológii. Ponúkajú jedinečné kúsky rastlín a dekorácií ako napríklad riasogule, rastlinné terária, závesné macrame držiaky na kvetináče a veľa ďalšieho.

Na festivale budú v pondelok, v utorok a v stredu.

Zdroj: Šopa dizajn

„Dizajn zo Šopy je ovplyvnený tradíciou, ktorú v ňom ďalej rozvíjam v súčasnom jazyku modernej doby. To je spôsob, ako sa dá udržať večne. Môj dizajn odkazuje na to, odkiaľ pochádzam a že som slovenská dizajnérka. 

Mnoho ľudí sa ma pýta prečo práve Šopa. Šopa je moja spomienka na detstvo. Vznikali tam moje prvé „dizajnérske“ kúsky – aj keď len z paličiek a lepiacej pásky. Neskôr, na strednej a vysokej škole, sa šopa stala mojím ateliérom. Navyše je to pekné slovenské slovo, ktoré zároveň znie veľmi podobne ako anglické slovo shop (obchod).“

Na festivale nájdete tento stánok vo štvrtok. 

Zdroj: Saipo

Saipo je názov ručne vyrábanej kozmetiky, pripravovanej v malých množstvách, z kvalitných surovín, v jednoduchých recyklovateľných/vratných obaloch. Výrobky sú pripravované podľa najprísnejších zásad a so snahou o návrat k jednoduchosti, poctivej práci spolu so zachovaním najvyššej kvality použitých surovín.

Na festivale budú v utorok a v stredu.

Hungry Slovak je aplikácia, ktorá ti umožní jesť kvalitné jedlo z tvojej obľúbenej reštaurácie, ktoré by inak putovalo do koša. Prevádzky každý deň vyprodukujú množstvo jedál a produktov na priamu konzumáciu, ich spotrebu však ovplyvňujú aj tak banálne vplyvy, akým je napríklad nepriaznivé počasie (veď kto má chuť ísť do reštaurácie, keď je vonku riadna búrka). Vďaka aplikácii Hungry Slovak vieš tieto porcie zachrániť a ešte tak kúpiť kvalitné jedlo za zníženú cenu. Jedz s vedomím, že si spravil/a niečo dobré nielen pre seba a svoju peňaženku, ale aj našu planétu.

Na festivale budú v utorok.

Zdroj: Pohan

„Sme spoločenstvo ľudí, ktorí si dali za cieľ organizovať aktivity na podporu toho, aby mladí ľudia a deti nezabudli na svoje korene, aby si vedeli ctiť svojich predkov a aby si vážili prácu ľudských rúk! Pracujeme na tom, aby každá ďalšia generácia poznala ako veľmi je náš život spätý s prírodou a aby ponúkla alternatívu ku konzumnému spôsobu života. SME SLOVENSKÁ ODEVNÁ ZNAČKA. Tvoríme výnimočné odevy z čistých prírodných materiálov, ktoré sú inšpirované tradíciami, originálne jednoduchosťou a zároveň určené na bežné nosenie. „

Na festivale budú v stredu.

Zdroj: Garbage Gobblers

Garbage Gobblers je tabletová hra, ktorá má naučiť deti základom recyklácie a inšpirovať ich k environmentálnej zodpovednosti. Popri kŕmení šiestich Gobblerov obývajúcich zelenú planétku podobnú našej Zemi, sa deti naučia rozlišovať rôzne druhy odpadu (organický, papier, sklo, plasty, kovy a textil). Zmeny v grafike, hudbe a správanie obludiek počas hry poskytujú jemnú spätnú väzbu aj tým najmenším a zrozumiteľne ilustrujú dopad znečistenia na ekosystém planétky. Súčasťou hry je aj kreslená encyklopédia, v ktorej môžu deti objavovať procesy recyklácie a výroby nových produktov z recyklovaných surovín.

Viac sa o hre môžete dozvedieť na festivale v pondelok.

Zdroj: Cork It

Na festivale uvidíte aj korok ako ho bežne nepoznáte. Korkové tašky, peňaženky, či kabelky sú udržateľnou a ekologickou módou, ktorá rešpektuje prírodu. Korok sa získava šetrným spôsobom z kôry stromu a má všestranné vlastnosti.

Viac sa dozviete vo štvrtok.

Zdroj: Kompostujme

Kompostuj.me je neziskovka, ktorá sa snaží naučiť Žilinčanov, že šupky zo zemiakov či vyluhovaný čaj nepatria do koša, ale kompostéru. Znižujú hmotnosť komunálneho odpadu, šíria osvetu, vytvárajú pracovné miesta pre ľudí, ktorí to naozaj potrebujú. Vznikli v roku 2014 a z ich príbehu by raz mohla byť kniha.

Na festivale budú v piatok.

Zdroj: Karolína Gelatičová

Občianska iniciatíva „Chráňme povodie Vydrice“ sa usiluje o ochranu povodia riečky Vydrica. Cieľom je vyhlásenie prírodnej rezervácie „Pramene Vydrice“ podmienené úplným zachovaním voľného pohybu návštevníkov, zachovaním, udržiavaním a rozvojom turistických a cyklistických trás a rekreačných zón, vrátane ohnísk.

K petícii sa môžete pridať v stredu, vo štvrtok a v piatok.

Milí návštevníci, vidíte, že ponuka stánkov je naozaj bohatá. Veríme, že vás zaujala. Tešíme sa na vás!

Komentáre