S festivalom prichádzame po roku do mesta Ružomberok. Najlepšie dokumenty z celého sveta a zaujímavú prednášku „Z 12% na 50% – Od triedenia k recyklovaniu“ vám nesieme do Kina Kultúry 13. marca.

Minuloročný Junior festival v Ružomberku

Festival privítal i sám primátor mesta Ružomberok Igor Čombor: „Veľmi ma ako primátora mesta Ružomberok teší, že môžeme privítať festival EKOTOPFILM – ENVIROFILM v našom meste už po tretí rok. Dokumentárne filmy vysokej kvality, ktorých dejom sú skutočné udalosti inšpirované ušľachtilými myšlienkami trvalo udržateľného rozvoja. Pozoruhodné snímky, ktoré nútia človeka zamyslieť sa nad vážnymi problémami ekológie dneška, sú zároveň mementom pre nás, aby sme v tejto oblasti zásadne prehodnotili náš prístup a venovali podstatne väčšiu pozornosť ochrane prírody, ktorá nás obklopuje. Dnes si viac ako kedykoľvek v minulosti musíme uvedomiť našu zodpovednosť za to, aby sme prostredie, v ktorom žijeme, zanechali aj pre budúce generácie. A práve na tento aspekt a viaceré problémy, spojené s prístupom ľudstva, nás všetkých,  v oblasti ochrany životného prostredia, pútajú pozornosť hodnotné filmy, ktoré sú súčasťou festivalu. Súčasťou festivalu bude aj odborná diskusia, ktorá sa priamo dotýka odpadového hospodárstva v našom meste. Všetkých srdečne pozývam.“

Program pre verejnosť otvárame o 16:00 filmom vhodným aj pre rodiny s deťmi – ŽIVOT V OBLAKOCH. Ako na Noemovej arche plávajúcej časom, prežívajú v Tatrách kamzíky spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody už viac ako desaťtisíc rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom.

Všetci radi jeme. Milujeme kuchárske programy v televízii, časopisy o varení a blogy o dobrom jedle. Ale ako je to možné, že takmer 50% nášho jedla končí ako odpad? Pozývame vás na zaujímavý dokument DOJEDZ TO: PRÍBEH O PLYTVANÍ JEDLOM, kde sa filmári a gurmáni Jen a Grant sa ponoria do sveta odpadkov z farmy, obchodov, až po ten ich z vlastnej chladničky.

V rámci festivalu v programe “mimo plátna” vám prinášame i zaujímavú diskusiu „Z 12% na 50% – Od triedenia k recyklovaniu“. Nakladanie s odpadmi zrkadlí úroveň našej kultúry. Efektivitu ovplyvňuje okrem dobre fungujúceho systému aj uvedomelosť a kultúrna vyspelosť občanov. Slovensko je v recyklácii na chvoste zoznamu členských krajín EÚ. Recyklujeme žalostných 12% odpadu, zvyšok končí na skládkach. Európskym priemerom je 32% (2012). Švédsko nedávno ohromilo 99% úspešnosťou v zhodnocovaní a recyklovaní odpadu, Dánsku sa darí zrecyklovať 45% odpadu. Ako vieme na Slovensku toto číslo spoločnými silami zvýšiť? Ako je na tom mesto Ružomberok, čo sa separácie týka, oproti zvyšku Slovenska? Diskutovať budú Michal Praženica, asistent primátora mesta Ružomberok, Slavomír Klačko za spoločnosť Technické služby Ružomberok, a.s. a Peter Krasnec z Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve.

Zdroj: pixabay.com

Po diskusii opäť pokračujeme filmovým programom. O 19:00 vás pozývame na dokument SPOMAĽOVANIE RÝCHLEJ MÓDY, kde nám Alex James prezradí, prečo treba dnešnú módu spomaliť. Taktiež vás pozývame pozrieť sa na to, aká bude BUDÚCNOSŤ NAŠICH MIEST a festival uzavrieme dychberúcim filmom GANGA: SVÄTÁ (ZNE)SVÄTENÁ RIEKA, príbehom rieky, ktorú uctieva miliarda ľudí. 500 miliónov ľudí je na nej závislých. 

Milí čitatelia, veríme, že ste si z nášho programu vybrali. Vstup je, ako už býva u nás zvykom, ZADARMO!

Tešíme sa na vás 😉

Komentáre