Prvý ročník medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm v Prahe sme zvládli na výbornú! Od 15. do 19. októbra 2016 sme pre širokú verejnosť v Hoteli Olšanka premietali filmy o prírode, vede, nových technológiách a o globálnych problémoch z celého sveta. Výsledkom nášho úspešného štartu boli nielen plné kinosály ľudí, ale aj široké úsmevy na tvárach detí.

Hotel Olšanka počas festivalu Ekotopfilm v Prahe

Popri dobrodružných dokumentoch sa mohli návštevníci zúčastniť na rôznych zaujímavých diskusiách. Prednášky ekonóma Tomáša Sedláčka o moderných technológiách a kouča a bývalého prezidenta Microsoft Europe Jana Mühlfeita zaplnili sály do poslednej stoličky. Do Prahy prišli aj filmoví tvorcovia a režiséri zo zahraničia. Autori filmu Ewaldova záhrada Alexandra Pille a Karl Kath porozprávali o skúsenostiach z natáčania filmu, ktorého hlavnou témou je sucho sužujúce štát Senegal. Až z Iránu na festival pricestoval filmár Mahyar Hamidian so svojím filmom Šťastie bez peňazí. Ľudí si svojím optimizmom a príbehom získal aj nemecký aktivista Raphael Fellmer. Vedecko – fantastickú atmosféru priniesol na festival experimentátor Tom Zatloukal, ktorý  na svojej besede predstavil a vyskúšal  vlastnoručne vyrobenú veternú turbínu.

Pre deti bol pripravený Junior festival už tradične v doobedňajších hodinách. 13 pútavých filmov potešilo a naučilo školákov ako chrániť životné prostredie či ako správne recyklovať. V priestoroch festivalu sa mohli návštevníci zapojiť aj do workshopov. Dospelí či menší si mohli vyskúšať ako vyrobiť užitočné veci z odpadu.

Kreatívne dielne na festivale Ekotopfilm v Prahe

Medzinárodná odborná porota po dlhom rozhodovaní zvolila víťazné filmy. Cenu odbornej poroty získal film z Veľkej Británie – Mikropôrod. Ocenený bol aj slovenský režisér Štefan Vaľo s filmom Klimatická chyba, čomu sa veľmi tešíme. 

Riaditeľ festivalu Ekotopfilm Česká republika František Štefan s členmi Medzinárodnej poroty – Steve Lichtag, Joanna Jedrusik, Halim Hosny, Bruce Bucklin

Poctu Honour of Ekotopfilm odovzdal generálny riaditeľ festivalu Ekotopfilm Peter Lím ekonómovi Tomášovi Sedláčkovi, ktorý prišiel na odovzdávanie cien tematicky na svojom elektrobicykli.

Generálny riaditeľ festivalu Ekotopfilm Peter Lím s laureátom pocty Honour of Ekotopfilm Tomášom Sedláčkom

Prvé dojmy z festivalu boli nad naše očakávania. Teší nás, že projekt sme rozšírili za hranice Slovenska a úspešne sme odovzdali myšlienky trvalo udržateľného rozvoja ďalej. Sme nadšení, že festival navštívilo toľko ľudí a dúfame, že tomu bude tak aj v ďalších rokoch.

Praha, vidíme sa budúci rok!

Komentáre