Ekotopfilm – Envirofilm festival nie je len o skvelých dokumentárnych filmoch a diskusiách, ale aj o prezentácii ľudí a ich aktivít, ktorí sa snažia istým spôsobom prispieť k trvalo udržateľnému rozvoju.

Predstavujeme vám ďalšie organizácie, ktoré nám festival obohacujú.

Cyklokoalícia

Cyklokoalícia je občianske združenie podporujúce rozvoj mestskej cyklistiky v Bratislave a rozvoj cyklistickej dopravy na Slovensku. Cyklokoalícia tiež monitoruje a pripomienkuje stav verejných priestorov, aby boli bezbariérové a vyhovujúce pre peších. Okrem iného  záujemcom predstavujú pojem bikesharing.

Pangaea

V zásluhe majú projekt Bielokarpatský ovocný poklad. Je o švajčiarsko-slovenskej spolupráci. Počas 2 rokov mapovali staré a krajové odrody Bielych Karpát, zachránili ich založením genofondového sadu, informovali o nich a naďalej ich ochraňujú ako OZ GenoFond. Pre ďalšie zachovanie tejto tradície začali vyrábať tradičné ovocné produkty, najmä mušty, sušené ovocie, rôzne lekváre a pod. Tie dávajú ich podporovateľom po celom Slovensku za ich dobrovoľnú podporu. Aby bolo na stromčeky.. 🙂 

Tu je malá ukážka záchrannej akcie Bielokarpatskej sušiarne ovocia:

Platforma mimovládnych rozvojových organizácií

Platforma MVRO je strešná organizácia 30 mimovládnych rozvojových organizácií, ktoré sa prioritne venujú rozvojovej a humanitárnej spolupráci a globálnemu vzdelávaniu. Ich cieľom je prispievať k odstraňovaniu civilizačných problémov ako klimatická zmena, chudoba, hlad či vo všeobecnosti ekonomické a spoločenské nerovnosti. Len rozvojová spolupráca však tieto problémy nevyrieši. Aj na festivale Ekotopfilm – Envirofilm upozorňujú na to, akým spôsobom vieme ako jednotlivci pozitívne ovplyvňovať život ľudí v iných krajinách. Tešia sa na vás s konceptami Väznice konzumu a ŽI FÉR.

O kampani ŽI FÉR:

Živica

Živica je mimovládna nezisková organizácia, ktorá inšpiruje k zmene. Venujú sa vzdelávaniu, ekoporadenstvu a ponúkajú priestor na hľadanie seba samého. V stánku Živice na festivale Ekotopfilm sa dozviete o tom, ako pomôcť opeľovačom, aby sa im v meste páčilo a darilo. Zistíte, prečo sú niektoré banány lepšie ako iné a aký príbeh sa za nimi skrýva. Okrem toho sa dozviete viac o ich vzdelávacích platformách pre učiteľov (Komenského inštitút) a pre mladých ľudí z rôznych oblastí, ktorým záleží na okolí, v ktorom žijú (Sokratov inštitút).

Publish – slovenský časopis o geocachingu

Vy ešte neviete, čo je geocaching? Alebo viete, no chcete sa o keškovaní Slovákov dozvedieť viac? Práve vám je určený jediný časopis podobného zamerania na Slovensku s názvom Publish.

Geocaching je hra, pri ktorej s pomocou GPS zaradenia hľadáte skryté „poklady“, tzv. kešky. Ponamáhate pritom nielen svoje nohy prechádzkami či turistikou, ale aj svoj mozog. Geokešingu prepadli dospelí aj deti na celom svete. Len na Slovensku je ukrytých vyše 11-tisíc kešiek! Každý z nás má vo svojom okolí skryté poklady, okolo ktorých denne prejde bez povšimnutia. Stačí však naštartovať svoje GPS zariadenie, alebo jednoducho mobil, zaregistrovať sa na www.geocaching.com a môžete sa stať súčasťou veľkej komunity kešerov. Za šestnásť rokov existencie geocachingu vznikla celoslovenská komunita, venujúca sa tejto aktivite. A kde je komunita, tam treba šíriť informácie. Preto pred rokom vznikol časopis s názvom Publish! 

Sea Shepherd

Medzinárodná nezisková iniciatíva zaoberajúca sa ochranou morského života. Jej cieľom je ukončiť ničenie prirodzeného prostredia a zabíjanie voľne žijúcich živočíchov vo svetových oceánoch za účelom zachovania ochrany ekosystémov a druhov. Koordinátorka projektu na Slovensku, Eadaoin Flynn, príde porozprávať o ich aktuálnej kampani. Beseda je konzekutívne TLMOČENÁ.

Broz

Bratislavské regionálne ochranárske združenie. Vo svojej činnosti sa zameriavjú predovšetkým na praktickú ochranu prírody a na podporu trvalo udržateľného rozvoja v oblasti západného Slovenska. Cieľom je ochrana a obnova prírody Bratislavského regiónu – najmä v Podunajsku, Malých Karpatoch a na Záhorí, ale aj v samotnej Bratislave a príležitostne aj v iných lokalitách Slovenska. Vychádzajú z doterajších skúseností a tradícií slovenského a bratislavského dobrovoľného ochranárstva. Sú autormi projektu VEŽA PRE DÁŽĎOVNÍKY.

Food Revolution Day

Food Revolution Day je výzva pre školy, škôlky, organizácie, firmy, komunity či jednotlivcov, aby v tento deň (a nielen tento) venovali svoj čas a pozornosť tomu čo budú konzumovať, aby zdieľali svoje skúsenosti s ostatnými, podelili sa o zážitky, recepty či posunuli ďalej svoje skúsenosti ako zdravšie a zodpovednejšie pristupovať k stravovaniu. Na Slovensku organizuje občianske združenie Jem iné tento event už po štvrtýkrát.

Food Revolution Day celosvetovo organizuje Jamie Oliver Food Foundation prostredníctvom svojich ambasádorov po celom svete.

A ako to prebieha?

Príďte 20. – 22. mája 2016 na adresu Stará tržnica, Námestie SNP 25, Bratislava a dozviete sa. 🙂

Všetkým prezentáciám a aktivitám ĎAKUJEME a veríme, že naše poslanie ochraňovať životné prostredie sa bude stále rozvíjať.

Komentáre