Achilleas Sdoukos je umelec, ktorý svoje umelecké predstavy doslova pretavuje do magického materiálu – skla. Tento krehký a zároveň pevný materiál premieňa do tekutého stavu a obohacuje ho oživujúcim svetlom. Fascinujú ho vnútorný život skla, priehľady a svetelné lomy. Inšpiruje sa prírodou, rád prepája sklo s kameňom, kovom a drevom. Nekonečnou inšpiráciou je pre neho antická mytológia ako neoddelitelnej časti jeho pôvodu. ,,Pri svojej tvorbe sa často inšpirujem bájnymi príbehmi starých Grékov. Tieto príbehy, podobne ako biblické sú nevyčerpateľné a dávajú dizajnu jeden zvláštny rozmer: sklo, aj keď je priesvitné, nesmie byť „prázdne“. Musí mať v sebe už spomínanú „dušu“, ktorá z neho robí niečo výnimočné.

Je autorom sochy krištáľového krídla a mnohých ďalších známych trofejí. Pre festival Ekotopfilm vytvoril jedinečné prevedenie pocty Honour of Ekotopfilm, ktoré si tento rok osobne prevzala renomovaná primátologička a aktivistka Dr. Jane Goodall.

Dr. Jane Goodall, primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal a minister životného prostredia László Solymós pri odovzdávaní pocty Honour of Ekotopfilm

Okrem vytvárania umeleckých trofejí sa Achilleas zameriava aj na vytváranie luxusných interiérov na mieru, s nádychom jedinečnosti ideí v prevedení skla a drahých kovov. ,,Môj život je sklo. Pracujem s ním každý deň a môžem povedať, že čím dôvernejšie ho poznám, tým je pre mňa tento materiál čoraz fascinujúcejší a záhadnejší. Sklo je ako rieka. Duša. Prúd vodopádu. Smaragdový artefakt pripomínajúci neznámu planétu či obrovský zväčšený prstenec, cez ktorý prelietajú lúče, sklo má svoj život, fungujúci v čase a priestore vždy inak a očarujúco.

zdroj: fenixglass.sk

zdroj: fenixglass.sk

Práce z dielňe štúdia Fenix Glass obdivovali nadšenci umenia v Moskve, Paríži, Aténach, Ríme, Turecku, Chorvátsku a ďalších krajinách sveta. Okrem galérie spojenej so sklárskou výrobou a ateliérom v Bratislave, sú Achilleasove diela k nahliadnutiu aj v Prahe v showroome Česká břidlice – Concept.

,,Práve preto, že sklo ma ako materiál takto oslovilo a oslovuje, snažím sa vo svojich dizajnérskych dielach spojiť dve veci: vysokú úžitkovosť a zároveň vložiť doň pridanú hodnotu umenia, aby sa v ňom odrážal môj rukopis, moje myslenie a najmä môj estetický cit.

Komentáre