Keď bol pojem elektromobilita prvý krát zadefinovaný, týkal sa všetkých typov vozidiel – aj bicyklov. Možno vás prekvapí, že prvé „elektro“ automobily sa objavili v USA už okolo roku 1900 a v tom čase ich tam mali viac ako áut so spaľovacími motormi. Sériová výroba spaľovacích motorov však elektromobily potlašila do úzadia na takmer celé storočie a objavili sa ako veľká novinka koncom 90. rokov v podobe Priusov.

 

Doba sa však mení, ako aj naše zmýšľanie a dopyt po elektro autách stúpa. Cena sa primerane dopytu znižuje, hoci ešte stále je mnohých astronomická. Automobilky sa však neustále predháňajú nielen v znižovaní cien, ale aj vo výbave, výkone batérií a dĺžky dojazdu.

Dôležitou súčasťou sú práve batérie, na ktoré sa kladú veľké nároky.  Vývoj v oblasti batérií a zásobníkov elektrickej energie je nepretržitý niekoľko posledných rokov. Spoločnosti, ktoré sa venujú ich vývoju majú za cieľ nielen zrýchlenie nabíjania batérií, ale aj zvýšiť nabíjací prúd, znížiť náklady na výrobu batérií a odstrániť niektoré negatívne efekty z hľadiska životného cyklu batérií.

Aké typy elektromobilov máme dnes k dispozícii?

  • Hybrid (HEV) – Kombinácia spaľovacieho motora a elektrického motora
  • Mild Hybrid – hybridný s elektrickým motorom s obmedzeným výkonom, ktorý podporuje spaľovací motor (podobný turbodúchadlu)
  • Plug-in Hybrid (PHEV) – hybridné vozidlo s možnosťou nabíjania prostredníctvom elektrickej siete
  • Elektrický voz s Range Extender (REX) – prídavný spaľovací motor v elektrickom aute, ktoré nevedie vozidlo, ale nabíja batériu prostredníctvom generátora.
  • Batéria (BEV) – „čisté“ elektrické vozidlá bez spaľovacieho motora. Napájanie z batérie, nabíjanie cez nabíjaciu stanicu
  • Palivové články – elektrické vozidlá s palivovými článkami. Použitím elektrolýzy vodíka a kyslíka táto technológia poskytuje elektrickú energiu pre pohon a batériu

O elektromobilite aj v Žiline

Tento rok opäť zavítame aj do Žiliny (19.-20.11.2019) a okrem výborných filmov na vás čaká aj zaujímavá diskusia na tému: Sú elektroautá dopravným prostriedkom budúcnosti?

Elektromobilita zažíva v posledných rokoch rozmach a automobilky postupne oznamujú výraznejší nábeh elektrifikácie svojich modelov. Mnohí v elektromobilite vidia jeden z trendov budúcnosti dopravy, koluje však o nej aj viacero protirečení či negatívnych postojov. Prekonajú progresívne technické riešenia súčasné výzvy v elektromobilite, či dokonca nahradia klasické spaľovacie motory?

O ťažiskových trendoch vo vývoji technológii, o trendoch v mobilite a automobilovom priemysle, o nových batériach a výhodách i nevýhodách takéhoto druhu dopravy sa s nami prídu porozprávať Patrik Križanský zo Slovenskej asociácie pre elektromobilitu, Pavol Špánik z Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline a Ľuboš Slebodník, vedúci oddelenia mobility na Mestskom úrade v Žiline.

Patrik Križanský sa elektromobilite profesionálne venuje od roku 2011, keď okrem iného rozbiehal prvé inštalácie nabíjacích staníc na Slovensku. Od roku 2013 sa venuje poradenstvu a implementácii medzinárodných projektov v oblasti elektromobility. Spolupracoval aj na koncepcii Stratégie rozvoja elektromobility v SR.

Viac informácii o programe v Žiline nájdete aj na našom Facebooku

Na cestách s Renault ZOE

Náš festival každoročne zavíta do viac ako 40 miest Slovenska. A na tieto cesty veľmi radi využívame aj elektromobil od spoločnosti Renault. My v ekotopfilme máme s elektromobilmy len tie najlepšie skúsensoti a veríme, že elektromobilita je správna cesta.

 

 

 

Realizované s finančnou podporou Nadácie Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky na rok 2019.

Komentáre