V pondelok a utorok, 19.-20. novembra 2018 mierime do Žiliny. Budete nás môcť navštíviť v OC Mirage, Ster Century Cinemas, kde na vás počkáme so skvelými dokumentami z celého sveta a zaujímavými diskusiami.

Zdroj: Žilina

Pozrite si malé filmové ukážky a vyberte si podľa svojej chuti.

Ako ďaleko zájdete v Nórsku, ak sa budete stravovať výlučne potravinovým odpadom? Zdá sa, že dosť ďaleko. Potravinový odpad predstavuje pre malú zato bohatú krajinu obrovský problém, kde štvrtina potravín končí v smetnom koši. Štyria mladí aktivisti sa rozhodnú na situáciu upozorniť, a tak sa vydajú na cyklovýlet zo Severného mysu až na juh Nórska, zdolávajúc 3000 km dlhú trasu. Dajú si sľub, že sa budú stravovať len jedlom po záruke zo supermarketov, a čoskoro zistia, že vďaka potravinovému odpadu môžu žiť ako králi. Čo to ale vypovedá o ich krajine a našom spôsobe života? Dokumentárny film PO ZÁRUKE premietame v pondelok o 17:00.

Pozývame vás aj na silný dokumentárny filmu SLAMKY, ktorý budeme premietať v pondelok o 19:50. Dokument je o plastových slamkách a iných formách plastového odpadu, ktorý sa dostáva do našich vodných tokov a oceánov. Predstavuje jednotlivcov, skupiny a firmy po celom svete, ktoré sa snažia pomocou výchovy, osvety, spolupráce a rozvoja politiky znižovať používanie plastových slamiek využitím ich neplastových náhrad. Úvod zábavného a vzdelávacieho filmu patrí farebnej animácii a hlasu oscarového herca Tima Robbinsa.

V utorok o 20:00 zakončíme festival krásnym dokumentárnym filmom JANE, kde známy režisér Brett Morgen, nominovaný na Oscara a Emmy použil z archívov National Geographic poklad, ktorý tam ležal 50 rokov a ešte nikdy ho nikto nevidel. Zábery 16 mm filmu umožňujú vidieť priekopnícku ochranárku Jane Goodall v celkom novom svetle. Film rozpráva jej životný príbeh, ktorý sa začal v roku 1960 príchodom 26 ročnej Britky do odľahlej oblasti severozápadnej Tanzánie, aby tu viedla štúdiu o šimpanzoch. Morgen ponúka neopakovateľný, intímny portrét ženy, ktorá sa napriek všetkému stala jednou z najobdivovanejších ochranárok prírody na celom svete.

Okrem filmového programu vás pozývame na 2 zaujímavé prednášky. V pondelok 19. novembra o 18:00 nadviažeme na dokument PO ZÁRUKE, a to prednáškou DOMÁCNOSŤ BEZ ODPADOV, kde sa s nami o osobné skúsenosti príde podeliť Branislav Moňok z občianskeho združenia Priatelia Zeme. Zavedením jednoduchých opatrení znížila jeho trojčlenná domácnosť množstvo vyhadzovaných odpadov na necelých 10 kg za rok.

Zdroj: arollafilm.com

V utorok 20. novembra o 18:00 vás bude čakať prednáška s Karolom Kaliským, jedného z autorov slovenského dokumentu ŽIVÁ RIEKA, ktorý nám príde porozprávať o zážitkoch z natáčania, o význame nespútaných riek pre životné prostredie a o aktivizme.

Milí čitatelia, aby vám nič neuniklo, sledujte našu udalosť na Facebook-u, kde si môžete pozrieť celý program a samozrejme aj ďalšie ukážky filmov, ktoré do Žiliny prinášame. Vstupné na festival je ZADARMO!

Tešíme sa na vás. 🙂 

Komentáre