9. októbra zavítame do Pezinka. Budete nás môcť navštíviť v Dome kultúry, kde na vás počkáme so skvelými dokumentami z celého sveta a zaujímavou diskusiou s názvom: Palmový olej a pytliactvo. Je Sumatra raj, alebo peklo na Zemi?

Zdroj: Pezinok

Podujatie privítal aj primátor Pezinka Oliver Solga: ,,Podujatie EKOTOPFILM – ENVIROFILM považujem už za jedno z tradičných podujatí v našom meste. Jeho konanie v Pezinku je do  veľkej miery symbolické, a to najmä vo vzťahu k nášmu dlhoročnému boju proti skládke odpadov v Novej jame  a v boji za zdravé životné prostredie. Teším sa, že na festivale budeme mať možnosť oboznámiť sa nielen s problémami, ktorých je v oblasti životného prostredia neúrekom, ale že budeme vidieť aj riešenia a získame možno aj dôležitý pocit spolupatričnosti s tými, ktorí majú rovnaké ťažkosti ako my.”

Festival pre verejnosť otvárame o 16:00 filmom vhodným aj pre rodiny s deťmi – MEDVEDE Z KAMČATKY. ZROD ŽIVOTA, kde tento prírodopisný film meditatívneho typu sleduje 7 mesiacov dve medvedice a ich medvieďatá a odhaľuje tajomstvá ich každodenného života. Vďaka hudbe a ruchom prírody bez komentára, sa môžete úplne ponoriť do nádhernej divočiny, cítiť jej silu medzi sopkami, riekami a divokou zverou a zároveň zakúsiť dôležitú hranicu, ktorú by človek nikdy nemal prekročiť.

O 17:00 začne premietanie dokumentárneho filmu PYTLIACKE PODSVETIEFilm odhaľuje globálny syndikát, ktorý je hnacím motorom nelegálneho zabíjania nosorožcov. Na čiernom trhu je ich roh jedným z najviac obchodovaných artiklov. Hlavné zločinecké syndikáty s ním obchodujú rovnako ako s drogami a zbraňami. Rohy dospelých jedincov majú hodnotu až $250 000. Miestni dedinčania, ktorí toto ohrozené zviera zabíjajú, dostávajú od dobre organizovaných zločineckých skupín len zlomok tejto ceny. Čína vyhlásila svoj plán zakázať domáci komerčný obchod so slonovinou a rohmi za účelom ochrany ohrozených afrických druhov zvierat.

Nenechajte si ujsť aj inšpiratívnu diskusiu PALMOVÝ OLEJ A PYTLIACTVO. JE SUMATRA RAJ, ALEBO PEKLO NA ZEMI? kde nám Tomáš Šmátrala, člen projektu GREEN LIFE, porozpráva o problematike vypaľovania dažďových pralesov. Po diskusii pokračujeme filmovým programom.

O 19:00 vás pozývame na film PO ZÁRUKE, kde sa štyria mladí aktivisti sa rozhodnú na situáciu upozorniť, a tak sa vydajú na cyklovýlet zo Severného mysu až na juh Nórska. Stravovať sa budú výlučne len jedlom po záruke zo supermarketov. Taktiež vás pozývame na silný dokument SLAMKY, kde sa skupiny aj jednotlivci po celom svete snažia pomocou výchovy a spolupráce znižovať používanie plastových slamiek využitím ich neplastových náhrad. Festival uzavrieme filmom BIELE ŠÁLKY UŽ NETREBA, takže ak vás zaujíma dizajn, určite si tento zaujímavý dokument nenechajte ujsť.

Milí čitatelia, veríme, že ste si z nášho programu vybrali. Vstup je, ako už býva u nás zvykom, ZADARMO! Tešíme sa na vás 🙂

Festival je uskutočňovaný aj s podporou mesta Pezinok. Za podporu ďakujeme.

Komentáre