Bojovať proti produkcii zbytočného odpadu a za jeho správnu likvidáciu je novodobá úloha legislatív krajín naprieč všetkými kontinentmi. Podporovať však treba aj ekologické spôsoby dopravy.

Prečo je železnica taká ekologická? Elektrická trakcia sa považuje za environmentálne prijateľnejšiu alternatívu z dôvodu nižšej spotreby energie i nižších emisií oproti ostatným druhom dopravných prostriedkov. Navyše, na Slovensku už jazdia aj dieselmotorové jednotky, ktoré v porovnaní s minulosťou produkujú omnoho menej emisií. Vďaka pridávaniu kvapalného aditíva AdBlue, vstrekovaného do výfukových plynov, vlak vypúšťa do vzduchu len neškodnú paru a dusík.

Moderné je dnes cestovať nielen rýchlo, ale aj ekologicky. Pri alternatíve, ktorou je vlak, sa obe podmienky dajú skĺbiť. A hoci je pohodlné presunúť sa autom takmer z vlastnej obývačky až do kancelárie, trendom by sa malo stať skôr využívanie verejnej dopravy v kombinácií s bicyklom či chôdzou.

Moderný Európan sa nemusí úplne vzdať svojho komfortu. Stačí, ak z neho trochu poľaví. Výsledok takéhoto „uskromnenia sa“ pomáha doslova celej planéte.

.

Lístok si vďaka mobilnej aplikácii IDEME VLAKOM môžete kúpiť ekologicky, priamo do mobilu!

Železničná spoločnosť Slovensko je partnerom festivalu Ekotopfilm – Envirofilm. Za podporu festivalových aktivít ďakujeme.

Komentáre