S festivalom prichádzame po roku do mesta Zvolen. Najlepšie dokumenty z celého sveta a zaujímavú prednášku o prírode v meste vám nesieme do Kongresového centra Technickej univerzity.

Minuloročný Junior festival vo Zvolene

Mesto Zvolen je ďalším rokom partnerom festivalu Ekotopfilm – Envirofilm, podujatie privítala aj sama primátorka mesta Lenka Balkovičová: „Veľmi sa teším, že po roku opäť zavítal jeden z najväčších slovenských „zelených“ festivalov do nášho mesta. Verím, že jeho návštevníci už tak trochu poznajú Zvolen práve kvôli ekologickým projektom, ktoré sme v minulosti uskutočnili. Narýchlo spomeniem napríklad nedávno zrealizované opatrenia na využitie dažďovej vody – na mestskom úrade ju používame na splachovanie toaliet, v niektorých školách či škôlkach zase na polievanie zelene. Tým ročne ušetríme hektolitre prevzácnej pitnej vody. V našom meste vzniklo niekoľko dažďových záhrad, vysadených bolo 400 stromov a prijali sme aj ďalšie opatrenia, aby sme udržali vlahu v prírode a neodvádzali ju „bezducho“ kanalizáciou von z mesta. Verím, že aj tieto témy budú rezonovať v prestávkach jednotlivých filmových predstavení festivalu.“

Program pre verejnosť otvárame o 16:00 zaujímavým dokumentom DOJEDZ TO: PRÍBEH O PLYTVANÍ JEDLOM. Všetci radi jeme. Milujeme kuchárske programy v televízii, časopisy o varení a blogy o dobrom jedle. Ale ako je to možné, že takmer 50% nášho jedla končí ako odpad? Filmári a gurmáni Jen a Grant sa ponoria do sveta odpadkov z farmy, obchodov, až po ten ich z vlastnej chladničky. Filmový príbeh spojí pri jednom diskusnom stole farmárov, inšpiratívne organizácie a spotrebiteľov. Príbeh je výchovný a zároveň „chutne“ zábavný.

Prichádzame aj s filmom vhodným aj pre rodiny s deťmi – ŽIVOT V OBLAKOCH. Ako na Noemovej arche plávajúcej časom, prežívajú v Tatrách kamzíky spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody už viac ako desaťtisíc rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom.

V rámci festivalu v programe “mimo plátna” vám o 18:00 prinášame i zaujímavú diskusiu „Príroda v meste – Nevyhnutnosť alebo luxus?“. Ľudia si postupne prispôsobili krajinu pre svoje potreby. V mestách sme prírode a jej obyvateľom nenechali príliš veľa priestoru pre prežitie – niektoré druhy organizmov sme mlčky tolerovali, voči iným sme neprestali bojovať a o prítomnosti ďalších sme ani netušili. Mnohí ľudia prepadli pocitu, že príroda má miesto kdesi za mestom, a tak je to správne. Mestá však nie sú izolované ostrovy v krajine a pre udržanie zdravého prostredia pre človeka je nevyhnutné zachovať resp. zvýšiť biodiverzitu aj v intenzívne zastavanom prostredí. Prečo je dobré nekosiť všetky zelené plochy v mestách a aký význam majú opatrenia na zvýšenie množstva včiel v meste? Potrebujeme v priemyselných areáloch vtáky a prečo by sme mali tolerovať netopiere na sídliskách? Diskutovať budú Zuzana Gallayová z Fakulty ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene, Petra Ježeková a Peter Svitek z CEEV Živica, Slavomíra Vogelová zo spoločnosti VEOLIA a Štefan Jančo z Nadácie Ekopolis. Moderuje Martin Trautenberger.

Zdroj: Živica

Po diskusii opäť pokračujeme filmovým programom. O 19:20 vás pozývame na dokument SPOMAĽOVANIE RÝCHLEJ MÓDY, kde nám Alex James prezradí, prečo treba dnešnú módu spomaliť. Festival uzavrieme dychberúcim filmom GANGA: SVÄTÁ (ZNE)SVÄTENÁ RIEKA, príbehom rieky, ktorú uctieva miliarda ľudí. 500 miliónov ľudí je na nej závislých. 

Milí čitatelia, veríme, že ste si z nášho programu vybrali. Vstup je, ako už býva u nás zvykom, ZADARMO!

Tešíme sa na vás 😉

Komentáre