.

Blog Andreja Krbylu

Každodenne doma vyprodukujeme množstvo odpadu. Veľká časť z neho končí v smetnom koši a pritom tomu tak vôbec nemusí byť! Riešením je vermikompostovanie. Decká si ho zamilujú, pretože vám pribudnú noví domáci miláčikovia. Presvedčím vás o tom, že to vôbec nie je zložité a spomínaných zvieratiek sa báť nemusíte.

Zdroj: pixabay.com

Čo to vlastne vermikompostovanie je?

Nevadí, že bývate v byte, prípadne nemáte balkón. Vytvoriť kvalitné hnojivo z organických zvyškov (bio odpadu) nie je žiadny problém. Pomôžu vám s tým dážďovky. Tie dokážu tento odpad premeniť na vermikompost, ktorý je bohatý na minerálne látky, enzýmy (simulátory rastu) a živiny. To všetko bez hluku a zápachu, takže sa nemusíte báť čo povedia susedia 🙂

VermiKomposter

Vaši noví nájomníci bývajú vo vermikompostéri. Na Slovensku je ho možné kúpiť od 80 eur, za štýlovejší si trochu priplatíte, alebo si ho môžete vyrobiť sami. Návod nájdete –TU-.

Dá sa umiestniť v interiéri bytu alebo na balkón, terasu či do pivnice. Dážďovky vám nikam neutečú, veď v kompostéri sa im páči. Majú tam dostatok jedla, tepla a vlhkosti. Nádobu chráňte pred poveternostnými vplyvmi, najmä dažďom a priamym slnkom, aby nedochádzalo k výparu vody a prehrievaniu. Ideálna je teplota od 5 °C do 35 °C a vlhkosť okolo 60 %.

Dážďovky

Na prípravu vermikompostu sa najčastejšie používa dážďovka hnojná (Eisenia foetida). Tá žije v komposte, hnoji alebo rozkladajúcich sa organických látkach. Spoznať ju môžete podľa jemných pásikov žltej alebo červenohnedej farby. Na internete nájdete aj takzvané „kalifornské dážďovky“ (Eisenia andrei, Lumbricus rubelus), ktoré sú taktiež vhodné. Určite sa nejaký lokálny predajca nachádza aj vo vašom okolí.

Zdroj: komposter.sk

Čo kompostovať?

Kompostovať sa dá takmer všetok kuchynský odpad. Dajte pozor na jedlá s vysokým obsahom soli a na šupky citrusov, ktoré často obsahujú zvyšky chemických postrekov. Ideálne sú: zvyšky ovocia a zeleniny, zvyšky varených jedál rastlinného pôvodu, čajové vrecúška, kávová usadenina, odumreté časti izbových rastlín vrátane koreňového balu, rezané kvety (bez mašlí a drôtikov), škrupinky od vajec a orechov (drvené).

Naopak, nepatrí sem mäso, kosti, mliečne výrobky, tuky. Zo začiatku, kým je menej dážďoviek, nehádžte tam ani hlubové časti zeleniny a šupky od zemiakov. Keď bude dážďoviek viac, bez problémov si s nimi poradia.

Zdroj: pixabay.com

Ešte stále rozmýšľate prečo kompostovať?

Premeňte odpad na zdroj! Produkcia vášho odpadu klesne na polovicu, zapáchajúci a preplnený smetný kôš bude minulosťou, budete mať čím pohnojiť svoje izbové rastliny a je to výborný príklad pre vaše deti a okolie.

Dosť bolo výhovoriek a teraz veselo do kompostovania. Ak máte akčných susedov, môžete ich nahovoriť na komunitné kompostovanie, ale o tom možno v ďalšom článku 🙂

Komentáre