.
Blog Brucea Bucklina

Dr. Jane Goodall, renomovaná environmentalistka v jednom rozhovore uviedla, že aj „malé rozhodnutia, ktoré robíme každý deň, môžu viesť k svetu takému, aký chceme v budúcnosti mať“. Na to aby sme dokázali robiť dobré rozhodnutia, musíme vedieť aké máme možnosti, a ktoré z nich sú rozhodujúce. Preto sú podujatia ako Ekotopfilm – Envirofilm veľmi dôležité. Vďaka filmom a sprievodným podujatiam získajú tisíce ľudí informácie o ľudských činnostiach a o tom, aký majú dopad na naše životné prostredie.

Mnohí počúvame o vzdialených ekologických krízach a máme pocit, že keď sa to nedotýka našich každodenných životov, tak nás to nemusí trápiť. Ale tak veľmi sa mýlime. Ak zmeny na druhej strane zemegule poškodia životné prostredie, táto škoda môže presahovať ďaleko za hranice jednej krajiny. Pozrime sa na to, čo sme sa dozvedeli z predošlých festivalových filmov.

Čím zaľudnenejšie časti sveta, tým je znečistenie ovzdušia vážnejšie. Znečistenie sa dostáva do atmosféry a má dopad na celú Zem. Videli sme veľa filmov o klimatických zmenách, ktoré majú na svedomí dôležité zmeny v atmosfére. 

Čím viac nás je, tým viac pôdy potrebujeme na našu obživu. Väčší počet ľudí potrebuje viac poľnohospodárstva, domov, väčšie mestá, viac ciest a rekreačných areálov. Vo väčšine prípadov prispieva viac priestoru pre ľudí a menej pre divoké vtáky, živočíchy a rastliny, k vyhynutiu  nepoznaného množstva druhov. A keď raz o ne prídeme, cesty späť už niet.  Mnohé festivalové filmy nám to potvrdzujú.

Na svete je mnoho hladujúcich ľudí, zatiaľ čo iní majú viac než dokážu spotrebovať. Takmer 50% potravín, ktoré sa na svete vyrobí, končí ako odpad. V Severnej Amerike sa každoročne zničia jedlé potraviny v hodnote niekoľkých miliard dolárov, kým v iných častiach sveta nemajú ľudia dostatok jedla.

Festival prináša informácie o takýchto a mnohých iných zásadných environmentálnych témach, ako napríklad klimatické zmeny, stav nášho životného prostredia či prosperita ľudstva. Ale dôležité je, že mnohé filmy ponúkajú riešenia ako im čeliť. Prosím, navštívte festival Ekotopfilm – Envirofilm. Po vzhliadnutí filmov a účasti na sprievodných podujatiach dokážeme na základe týchto informácií robiť „malé rozhodnutia“ v duchu Dr. Jane Goodall.

 

Komentáre