Austrália doslova horí. Napriek tomu, že sa nám môže zdať tento kontinent ďaleko, nie je to tak.  Klimatická zmena hranice nepozná. Požiare majú vplyv nielen na lokálnu faunu a flóru, ale na celú planétu. Ako vznikol požiar, ako sa šíril, prečo a kto vlastne za to môže? Aká je aktuálna situácia v Austrálii, podarí sa prírode opäť obnoviť, alebo po ohni zostane mesačná krajina?

Austrália – klimatická kríza v priamom prenose.

Ako vznikol požiar, ako sa šíril, prečo a kto vlastne za to môže? Aká je aktuálna situácia v Austrálii, podarí sa prírode opäť obnoviť, alebo po ohni zostane mesačná krajina? Na toto všetko budú diskutovať naši hostia, ktorí prijali pozvanie na diskusiu v Trenčíne v CINEMAX Trenčín 18. februára o 18:00.

Jozef Pecho je klimatológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. V súčastnosti pracuje aj pre Ústav fyziky atmosféry Akadémie vied ČR v Prahe, kde sa okrem vedeckej činnosti venuje tiež popularizácii meteorológie a klimatológie. Pravidelne publikuje v zahraničných i domácich odborných časopisoch.

Brendan Trucker je Austrálčan, momentálne žijúci v Českej republike. Brendanov otec je záchranár žijúci v Hunter Valley, kde už dlhé mesiace zachraňuje obyvateľov s ďalšími profesionálnymi záchranármi, ale aj tisíckami dobrovoľníkov. Brendan nám vysvetlí, ako v Austrálii fungujú záchranárske zložky, dobrovoľní hasiči a ako sa podporujú a pomáhajú si obyčajní ľudia. Naopak ako reagujú politici? Ako sa ku katastrofe postavil austrálsky premiér, ktorý popiera klimatické zmeny?

Tretím hosťom je Karolína Trucker, mama cestovateľka a aktivistka. Austrália je jej druhý domov. Karolína nám vysvetlí, ako fungujú finančné zbierky. Objasní, kam sa finančná pomoc dáva. Priblíži nám ako fungujú záchranné stanice v Austrálii, ako funguje adopcia zvierat čo prežili. Prečo sme sa dozvedeli o tom, že Austrália horí až po dlhých mesiacoch? A prečo nevytvára žiadny záchranný plán?

Diskusiu o Austrálii bude moderovať Jakub Gulík, ktorého poznáme ako jedného z najlepších slovenských komikov. Ale povedali by ste na neho, že sa zaujíma aj o klimatické zmeny? Jakub bude moderovať našu diskusiu a verte, živí sa humorom, ale prehľad o stave našej planéty má.

„Klimatické zmeny na planéte sa dejú od jej vzniku. Tej súčasnej však napomáha ľudstvo. Nemusíme zachraňovať planétu, tá sa o seba postará. Zachraňujeme v prvom rade seba. V súčasnej dobe plnej poznatkov a technológii, by toto nemal byť problém. Žiaľ, pre niektorých ľudí klimatická zmena nie je fakt, ale otázka viery. Preto tu musíme stáť s faktami v ruke a kričať: A predsa sa otepľuje!“

Všetky otázky vám zodpovedia naši hostia už 18. februára o 18:00 v CINEMAX Trenčín!

Komentáre