Mesto obklopené krásnou prírodou v srdci historického Gemera poteší nielen každého turistu, ale aj nadšenca kultúry a pamiatok.

Revúca je azda najznámejšia Prvým slovenským gymnáziom. Slovenské evanjelické a. v. gymnázium otvorilo svoje brány v roku 1862. Bola to prvá úplná stredná škola, na ktorej sa vo všetkých predmetoch vyučovalo a neskôr aj maturovalo výlučne v slovenskom jazyku. Dnes tu sídli Múzeum Prvého slovenského gymnázia aj Turistické informačné centrum.

Múzeum Prvého slovenského gymnázia

Za návštevu však stojí aj Pamätná izba Ľudovíta Greinera – jedného z najvýznamnejších lesných hospodárov, klasicistický Evanjelický a. v. kostol s možnosťou výstupu na jeho vežu alebo Rímskokatolícky kostol sv. Vavrinca diakona.

Mesto Revúca

Mestom prechádza náučná ekotrasa Gemerská zelená cesta po pozostatkoch nedobudovanej gemerskej železnice. Revúca je známa aj výrobou medu, chránenými stromami pagaštanmi konskými či gurmánskou špecialitou – Revúckymi guľkami. Počas celého roka sa tu konajú výnimočné akcie – Zochova divadelná Revúca, Gemerská podkovička, Jazda sv. Huberta a mnohé ďalšie.

Zdroje:

Text: MsÚ Revúca

Foto: Maroš Detko, Peter Poboček, Martin Rolinec, archív MsÚ

 

Komentáre