Každý obyvateľ Slovenskej republiky vyprodukoval v roku 2016 priemerne 359 kg komunálneho odpadu. Z tohto množstva dokázal zrecyklovať a skompostovať necelých 83 kg. Zvyšok skončil na skládkach alebo v spaľovniach odpadov. 

Zdroj: pixabay.com

Aj vás tieto fakty nútia zamyslieť sa? Rozmýšľate nad tým, ako znížiť množstvo vyhadzovaných odpadov? Je reálne v slovenských podmienkach recyklovať a kompostovať viac? Pridajte sa aj vy k stále väčšiemu množstvu aktívnych ľudí, ktorým nie je ľahostajné, v akom životnom prostredí žijú. 

Branislav Moňok

Prostredníctvom nášho festivalu vám prinášame v rámci programu „mimo plátna“ diskusiu s názvom DOMÁCNOSŤ BEZ ODPADOV. O osobné skúsenosti sa s nami do jednotlivých miest príde podeliť Branislav Moňok z občianskeho združenia Priatelia Zeme. Zavedením jednoduchých opatrení znížila jeho trojčlenná domácnosť množstvo vyhadzovaných odpadov na necelých 10 kg za rok

,,Príjemným poznaním pre mňa bolo, že aj domácnosti na Slovensku vedia viesť plnohodnotný život s minimom odpadov. Stačí trocha chcieť, poobzerať sa po možnostiach v našom okolí a zistíme, že vieme predchádzať vzniku odpadov, vzniknuté odpady triediť a biologické odpady kompostovať… Samozrejme, to nepríde samé. Treba zmeniť niektoré svoje dlhoročné návyky a hlavne pohľad na odpady ako také. A čo za to? Pravdepodobne nič iné, iba čisté svedomie a dobrý pocit, že sme niečo urobili pre životné prostredie a budúce generácie – ale aj to stojí za to,“ komentuje Braňo skúsenosti a poznatky, ktoré zbiera pri svojich prednáškach a diskusiách po Slovensku.

Ako a kde začať? Odpovede ako aj praktické návody sa dozviete na prednáške!

Srdečne vás na túto zaujímavú diskusiu a samozrejme úžasné festivalové dokumentárne filmy pozývame. Tešíme sa na vás, vstup máme zadarmo 🙂

Komentáre